Facebook - obec Dobšice

Archeologický výzkum v Dobšicích 2005

 

Dobšice u Znojma, neolit, eneolit, starší a mladší doba bronzová, doba laténská, římská, novověk. Záchranné výzkumy ÚAPPBO, vedoucí Z. Čižmář.

 

1. „Léry“. Zahájení výzkumu při rekonstrukci kanalizace vyvolala nutnost prozkoumat doposud netknutou plochu  b o j i š t ě  bitvy u Znojma z roku 1809. Povrchovým průzkumem detektorem kovů bylo získáno několik desítek zlomků z osobní výstroje a výzbroje vojáků. Po snížení horizontu středověkých náplav byla prozkoumána plocha o rozsahu 300 m2 s mocností kulturních vrstev kolem l m a 180 zahloubenými objekty. Podařilo se tak prozkoumat archeologickou lokalitu s dlouhotrvajícím několikanásobným osídlením a provést zde kombinovaný archeologický a paleonviromentální záchranný výzkum.

Zachycená sídliště se nacházela na vyvýšenině u slepého ramene řeky Dyje, z jejichž sedimentů byly získány početné vzorky organických materiálů, včetně pylových zrn. Nejstarší osídlení spadá do eneolitu (KNP, JK) reprezentované ojedinělými nálezy keramiky a štípané industrie. První vrchol osídlení zaznamenáváme v období velatické kultury, kterou reprezentuje několik horizontů kulturních vrstev s minimálně stovkou zahloubených objektů a řadou bronzových předmětů. Keltské osídlení představuje kulturní vrstva a polozemnice se zbytkem pece a vnitřní kůlovou konstrukcí. Mimo početnou keramiku stojí za pozornost především drobné nálezy, např. zlomky skleněných náramků, či kovové předměty (spona, bronzový článek opasku aj.) Závěr osídlení lokality tvoří výrazný horizont ze 3. století n.l., který náleží germánské osadě z mladší doby římské.

Osada pravděpodobně  neměla prostý zemědělský charakter, ale podle velkého množství drobných kovových i nekovových předmětů (jehla, tulej z rohu, hřeben) luxusní povahy měla zcela  jistě i obchodní povahu. Na břehu Dyje tak máme jednu z prvních lokalit s přímým napojením na prostor mušovské sídelní aglomerace, s dosahem do prostředí provincií, za římský limit. Osada zcela jistě zanikla požárem.

Vedle bohatého souboru keramiky s početnými zlomky importované římskoprovinciální keramiky zaznamenávané i celou řadu drobných kovových předmětů, často luxusní povahy. Z nich zaslouží pozornost bronzová spona, bronzová pinzeta germánské provenience a především stříbrná   kotvovitá spona a lichoběžníková bronzová spona s modrou emailovou vložkou z prostředí římských provincií. Poslední dva nálezy jsou zcela unikátní a patří k prvním svého druhu na Moravě.

2. Brněnská ulice. Na trase výkopu kanalizace se podařilo v mohutném, 1,5 m mocném souvrství kulturních vrstev z mladší doby kamenné a velatické kultury identifikovat celkem devět zahloubených objektů. Za pozornost stojí především zachycené části dvou zásobnic uložené v kulturní vrstvě velatické kultury z nichž jedna obsahovala 5 cm silnou vrstvu zuhelnatělých semen hrachoru (několik set kusů), což je zcela unikátní nález ve středoevropském prostoru.

3. Intravilán obce. Při stavbě RD prozkoumány dvě velké zásobní jámy unětické kultury s bohatým inventářem. V jedné z nich se nacházel pohřeb feny se 4-5 mláďaty.

 

 
Zajímavé odkazy
Aktuality e-mailem
Po registraci budete jednou týdně dostávat e-mailem přehled nejnovějších článků.

Banner
Banner

Banner
Banner
Banner

odapdy

Interaktivní mapa

mapa

Kontakty


tel: 515 225 975

email: obec@dobsice.cz

fax: 515 225 975

adresa: Brněnská 70, 671 82 Dobšice

č. účtu: 182859640/0300

varibalni symboly ke stažení zde

více kontaktů zde


mapa


Banner
Banner
Banner

mapy

Banner
Portál pro uveřejnění

Jižní Morava Info

Dětská hřiště - www.drevoartikl.cz/detska-hriste
Zmrzlinové stroje - www.zmrzlina-stroje.cz Hotel Besední dům Valtice nabízí - hotel Valtice, penzion Valtice, ubytování ve Valticích, restaurace Valtice www.uzeleneho-domu.cz - apartmán v Mikulově, ubytování v Mikulově, ubytování v soukromí v Mikulově Ubytování Mikulov - Penzion MIKULOV - Penzion Euro Ubytování Vranovská přehrada, Vranov nad Dyjí, dovolená Vranovská přehrada - Hotel Vranov J.P.S. – zmrzlinové stroje s.r.o. vám nabízí opravy a servis zmrzlinových strojů. výroba dresů, výroba hokejových dresů, výroba sportovních dresů, výroba cyklistických dresů Penzion Morava Znojmo nabízí - penzion Znojmo, cykloturistika Znojmo, ubytování ve Znojmě, vinařská turistika Znojmo Agra Horní Dunajovice - výkup zemědělských pozemků Znojmo, rotlinná výroba, živočišná výroba, zemědělské služby - Znojmo Penzion u Výra | Penzion ve Znojmě, cykloturistika Znojmo, ubytování ve Znojmě, penzion Výrovice Autokemp Výr Znojmo nabízí - kemp Znojmo, autokemp Znojmo, autokemp Jižní Morava Ubytování Mikulov - Penzion MIKULOV - Penzion Euro Villa Daniela Valtice - www.sklepuvaly.cz Penzion U Hrádku nabízí bydlení v centru Podyjí v blízkosti se nachází Vranovská přehrada a Vranov nad Dyjí. EthicSport - profesionální doplňková výživa sportovců Massagen - Ernstbrunn, Hollabrunn, Laa an der Thaya, Mistelbach, Poysdorf Vlasová kosmetika ColourB4 - ColourB4 vlasová kosmetika - odbarvovač vlasů, narovnávač vlasů, ochrana vlasů Svatby Valtice, Lednicko-Valtický areál Firemní akce, soukromé oslavy, Valtice, Lednicko-Valtický areál Ubytování Valtice, Lednicko-Valtický areál Cykloturistika Valtice, Lednicko-Valtický areál Turistický průvodce Valtice, Lednicko-Valtický areál Valtice Info - ubytování Valtice, restaurace Valtice, vinařství Valtice, cykloturistika Valtice MALÁČ - Zmrzlinový stroj, Cukrářská pec Lainox, Konvektomat Retigo, Zmrzlinová vitrína, Vitrína Scaiola, Poutač na točenou zmrzlinu