Facebook - obec Dobšice

Historické kříže

Originály těchto křížů, umístěné nyní v zasedací místnosti obecního úřadu, stávaly na historické křižovatce cest do Vídně a Brna na dohled od kláštera Louka. Jsou také součástí obecního znaku a praporu.

O původu, stáří a funkci křížů se vedly dlouhodobé diskuze. Nejčastěji bývaly kříže označovány jako pozůstatky vlivu a působení Cyrila a Metoděje na Velké Moravě.

Pojem kamenných křížů se však také objevoval v některých středověkých smírčích smlouvách. Bývaly oficiálně uzavírány mezi viníkem (vrahem) a rodinou oběti, byla to i jistá náhrada krevní msty. Po uzavření smlouvy byl vrah povinen nejen vyplatit pozůstalým finanční odškodnění, které mu smlouva ukládala, ale musel i splnit svůj další slib a tím bylo vytesání a vztyčení kamenného kříže na místě činu na znamení usmíření a pokání.

Podle další teorie plnily tyto kříže i poslání hraničních mezníků.

Na kamenných křížích lze obvykle nalézt jednoduchou podobu zbraně, v tomto případě dvojbřité sekery. Zastánci teorie smírčích křížů v nich vidí vražednou zbraň, kterou tam vytesal na znamení svého provinění sám vrah.

Obdobné kamenné kříže můžeme najít na území téměř celé Evropy, především v oblastech, která bývala v dobách středověku hojněji osídlena.

Baby, nazývají se na Moravě staroslověnské kříže, podoby románské, tesané hrubě do pískovce. Na ruských mohylách kolem Dněpru jsou podobné památky v podobě postav, v Lužici je hojně starých křížů i na Moravě, v Čechách méně, kde jim však neříkají baby.  Kříže ty se považují za zbytky prvých dob křesťanských na Moravě, z doby cyrilometodějské. V našem kraji je podobný kříž mezi Třebíčí a Pocoucovem, pak dva kameny téhož rázu u Dobšic poblíž Znojma. Za sokolovnou v Moravských Budějovicích u cesty k novému hřbitovu byl podobný kámen s úlomkem kříže, ale nevíme, kam v posledních letech zmizel. Víte o jiných takových památkách?

 

 
Zajímavé odkazy
Aktuality e-mailem
Po registraci budete jednou týdně dostávat e-mailem přehled nejnovějších článků.

Banner
Banner

Banner
Banner
Banner

odapdy

Interaktivní mapa

mapa

Kontakty


tel: 515 225 975

email: obec@dobsice.cz

fax: 515 225 975

adresa: Brněnská 70, 671 82 Dobšice

č. účtu: 182859640/0300

varibalni symboly ke stažení zde

více kontaktů zde


mapa


Banner
Banner
Banner

mapy

Banner
Portál pro uveřejnění

Jižní Morava Info

Dětská hřiště - www.drevoartikl.cz/detska-hriste
Zmrzlinové stroje - www.zmrzlina-stroje.cz Hotel Besední dům Valtice nabízí - hotel Valtice, penzion Valtice, ubytování ve Valticích, restaurace Valtice www.uzeleneho-domu.cz - apartmán v Mikulově, ubytování v Mikulově, ubytování v soukromí v Mikulově Ubytování Mikulov - Penzion MIKULOV - Penzion Euro Ubytování Vranovská přehrada, Vranov nad Dyjí, dovolená Vranovská přehrada - Hotel Vranov J.P.S. – zmrzlinové stroje s.r.o. vám nabízí opravy a servis zmrzlinových strojů. výroba dresů, výroba hokejových dresů, výroba sportovních dresů, výroba cyklistických dresů Penzion Morava Znojmo nabízí - penzion Znojmo, cykloturistika Znojmo, ubytování ve Znojmě, vinařská turistika Znojmo Agra Horní Dunajovice - výkup zemědělských pozemků Znojmo, rotlinná výroba, živočišná výroba, zemědělské služby - Znojmo Penzion u Výra | Penzion ve Znojmě, cykloturistika Znojmo, ubytování ve Znojmě, penzion Výrovice Autokemp Výr Znojmo nabízí - kemp Znojmo, autokemp Znojmo, autokemp Jižní Morava Ubytování Mikulov - Penzion MIKULOV - Penzion Euro Villa Daniela Valtice - www.sklepuvaly.cz Penzion U Hrádku nabízí bydlení v centru Podyjí v blízkosti se nachází Vranovská přehrada a Vranov nad Dyjí. EthicSport - profesionální doplňková výživa sportovců Massagen - Ernstbrunn, Hollabrunn, Laa an der Thaya, Mistelbach, Poysdorf Vlasová kosmetika ColourB4 - ColourB4 vlasová kosmetika - odbarvovač vlasů, narovnávač vlasů, ochrana vlasů Svatby Valtice, Lednicko-Valtický areál Firemní akce, soukromé oslavy, Valtice, Lednicko-Valtický areál Ubytování Valtice, Lednicko-Valtický areál Cykloturistika Valtice, Lednicko-Valtický areál Turistický průvodce Valtice, Lednicko-Valtický areál Valtice Info - ubytování Valtice, restaurace Valtice, vinařství Valtice, cykloturistika Valtice MALÁČ - Zmrzlinový stroj, Cukrářská pec Lainox, Konvektomat Retigo, Zmrzlinová vitrína, Vitrína Scaiola, Poutač na točenou zmrzlinu