Dobšice

Počasí Dobšice - Slunečno.cz

Dobšice

telefon: +420 515 249 030

fax: +420 515 225 975

email: obec@dobsice.cz

adresa: Brněnská 70, 671 82 Dobšice

ID datové schránky: ngyaz88

 

Případné platby můžete poukázat: ke stáhnutí zde

Z lidových krojů Znojemska se nám ničeho nezachovalo, pouze ve sbírkách textilu Jihomoravského  muzea ve Znojmě se nalézá několik krojových částí, mezi nimiž kompletní mužský a ženský kroj z Louckého panství.

Tyto kroje nesou převážně tvary krojů horáckých s místními doplňky typickými pro národopisnou oblast znojemskou.

Mužský kroj sestává z kalhot, blůzy, vesty, čepice a střevíců:

 • kalhoty: úzké, soukenné nohavice světlemodré barvy
 • blůza: krátká z černého sukna s fazónovým límcem, dvouřadá se čtyřmi zdobenými knoflíky po každé straně, na levé náprsní straně se všitou kapsičkou
 • vesta: světlezelená z atlasu, přední okraj límečku a vesty je lemován žlutou (zlatou)lemovkou. Vesta se zapíná na osm zlatých knoflíků. Na levé náprsní straně vesty je přišitá malá kapsička. Vesta má podšívku z proužkovaného kanafasu.
 • čepice: sestává z vlastní čepice lemované hnědým kožešinovým pásem v šířce 5 cm. Na zadní straně této čepice se zvedá 30cm vysoký vyztužený výstupek po celém svém okraji lemovaný hnědou kožešinou ve stejné šíři, jako u vlastní čepice. Výstupek, který je na svém dolním okraji široký 28 cm a horním okraji 35cm, je na vnitřní straně potažen zeleným sametem a na vnější straně hnědým sametem. Vrchní kryt čepice jest z černožlutého sametu , klínově se sbíhajícího do středu. Žluté sametové klíny mají našity po dvou černých proužcích
 • střevíce :  černé polobotky s velkou kovovou stříbrnou sponou. Stříbrná spona o velikosti 11x5 a šíři 1 cm je opatřena uprostřed hrotitým uzávěrem, který držel kožený řemínek a velký kožený jazyk střevíce.
 • Muži nosívali kolem krku černý nákrčník nebo šátek.

Ženský kroj sestává z bílé dlouhé sukně, spodní organtýnové sukně, zástěry, živůtku a čepce z černé krajkoviny včetně bílých atlasových střevíčků.

 • sukně : z bílého plátna v pasu o šíři 90 cm a na spodním okraji 280 cm
 • sukně spodní :  z bílého organtýnu o stejné velikosti
 • zástěra :  hedvábné stálorůžové barvy, vdané ženy nosily zástěry barvy modré
 • živůtek :  z tmavomodrého rypsu s všitou vestičkou z černého hedvábí
 • čepec :  čepec dívčí z bílého brokátu s květinovými vzory, vpředu se zlatým dracounem v šíři 5 cm a stuhou zdobenou květinami. Čepec z černé krajkoviny pro vdanou paní, k hornímu okraji rozšířen a opatřen zdobenou  bílou širokou stuhou, výška čepice 35 cm. Čepec svatební ze zlatého dracounu s bílou hedvábnou stuhou zdobenou květinami, výška čepice 37 cm
 • střevíce : z bílého atlasu vpředu zdobenou oválnou broží z barevných korálků

Z tohoto pozůstatku mužského a ženského kroje, jehož některé části jsou již značně sešlé, a z počtu dalších 14-ti čepců se dá usuzovati, že tento kroj byl běžně užíván v obcích bývalého Louckého panství během druhé poloviny minulého století.

 

Užitečné odkazy

daniz

lahofer

logo

logo

logo

Logoidsjmk

logo mark

np

soc

vinarstvi

© 2021 Obec Dobšice. Všechna práva vyhrazena.

GOLDEN ORANGE

Prohlášení o přístupnosti